Wpływ pogody na schorzenia reumatyczne

Pogoda ma istotny wpływ na nasilenie objawów reumatycznych. Badania pokazują, że dla 70 do 90% pacjentów z chorobami reumatoidalnymi, warunki pogodowe odgrywają znaczącą rolę przy bólach reumatycznych. Objawy nasilają się najbardziej w zimnych i wilgotnych warunkach atmosferycznych. Także wtedy, gdy ciśnienie szybko spada i podczas burzy, objawy reumatyzmu stają się silniejsze.

Zimno i wilgotno

Reumatyzm to przewlekła choroba, dotykająca stawów, mięśni i ścięgien. Większość osób z reumatyzmem skarży się na ból, sztywność stawów lub mięśni oraz ogólne zmęczenie. Mięśnie i kości mają inną gęstość w odniesieniu do siebie. Podczas wahań temperatury i wilgotności, ból może być potęgowany przez nierówne rozciąganie i kurczenie się mięśni i stawów.

Kiedy jest zimno i wilgotno, u większości pacjentów z reumatyzmem nasila się ból oraz sztywność stawów. Gdy temperatura jest wyższa, objawy są łagodniejsze, ponieważ ciepło zapewnia lepsze krążenie krwi.

Burze i spadki ciśnienia powietrza

Gwałtowny spadek ciśnienia powietrza powoduje rozszerzenie błon i płynów w stawach. Tkanki w fazie zapalnej choroby reumatycznej podlegają jeszcze większemu naciskowi, co powoduje większy ból. To może być również powodem nasilenia bólu u pacjentów, podczas lotem samolotem, ponieważ ciśnienie w kabinie samolotu jest znacznie niższe niż na ziemi. Burze powodują również zmiany ciśnienia w atmosferze.

Źródło: tłumaczenie: Rheumatism Foundation oraz "How the weather affects your health", autor: Manfred Kaiser

Używasz przeglądarki internetowej, której niestety (jeszcze) nie obsługujemy.

Meteovista będzie działała lepiej jeżeli użyjesz jednej z wymienionych przeglądarek : Internet Explorer 8 lub 9, lub Firefox 8 lub 9 lub 10.

Wybierz przeglądarkę, aby pobrać ją za darmo.